poniedziałek, 17 września 2007

Opis Kraju

: Republika Ukrainy - Ukrainskaia Respublika (Ukrajina)
Stolica: Kijów - Kiiv
Główne miasta: Charków, Donieck, Dnietropietrowsk, Lwów, Odessa
Obszar: 603 700 km kw.
Ludność: 46,7 mln

Ukraina jest państwem położonym w Europie Wschodniej. Graniczy od północy z Białorusią, od zachodu z Polską, Słowacją i Węgrami, od południa z Rumunią i Mołdawią oraz Morzem Czarnym, od wschodu zaś z Rosją. Ukraina uzyskała niepodległość w 1991 po rozpadzie ZSRR.
Ukraina w naszych wyobrażeniach to kraj niemal dziewiczej przyrody, osławionych stepów, rozległych przestrzeni, żyznych czarnoziemów - kraj mlekiem i miodem płynący. Niestety nie jest to prawdziwe wyobrażenie.Naturalna roślinność Ukrainy, zwłaszcza stepowa, na wielkich obszarach ustąpiła miejsca uprawom rolnym. Nie zmienia to jednak faktu, że podróż do tego kraju dostarczy nam wiele niezapomianych przeżyć.

Geografia

Przeważająca część Ukrainy leży na Nizinie Wschodnioeuropejskiej. Na południowym zachodzie znajduje się bardzo rozległa Wyżyna Wołyńsko-Podolska ciągnąca się do doliny Dniestru, natomiast na północ od wyżyny leżą piaszczyste i bagniste równiny Polesia. Jedynie na zachodzie - Karpaty, najwyższy szczyt Ukrainy Howerla 2061 m n.p.m. w paśmie Czarnohory - oraz na Półwyspie Krymskim (wysokość do 1545 m n.p.m.) znajdują się góry. Część południowa to w przeważającej mierze wybrzeże Morza Czarnego.

Klimat

Kontynentalny umiarkowany. Niezbyt gorące lata oraz chłodne zimy (w głębi i na wschodzie kraju tempertura dochodzi w styczniu do -40 st.). Na południu zdecydowanie mniej opadów niż na zachodzie i północy. Wybrzeże Morza Czarnego cieplejsze, o klimacie śródziemnomorskim.

Ukraina

Przyroda

Karpaty mają bogatą florę (wszystkie piętra roślinności) i faunę. Większość stepów nizin ukraińskich została przekształcona w tereny rolnicze. Północna i zachodnia część kraju leży w strefie lasów liściastych. Największe bagna znajdują się na Polesiu, miejscami zabagnienie wynosi 20-30% terenu. Torfowiska występują w dolinach Desny, Dniepru i Dniestru. Na Krymie można spotkać roślinność typu śródziemnomorskiego.
Karpaty ukraińskie są stosunkowo mało zniszczone, zwłaszcza dotyczy to Gorganów, najpierw terenu łowieckiego biskupów lwowskich, a nastepnie I sekretarzy partii komunistycznej. W górnych piętrach pokryte są one połupanymi płytami kamiennymi, powstałymi w wyniku erozji. Kamienie te (gorgan) dały nazwę górom. Inna ich nazwa to arszyca pochodząca od jednego z pasm Gorganów (dawniej odnosiła się ona do całego masywu). W górach tych porośniętych gęstym lasem żyje stosunkowo wiele dużych drapieżników: wilków, rysi i niedźwiedzi. Gorgany nie posiadają praktycznie infrastruktury turystycznej

Czarnohora - Pasmo położone na wschód od Gorganów, o podobnym charakterze, lecz bardziej zmienione przez człowieka. Posiada sieć schronisk, więc jest częściej odwiedzane przez turystów. Ciekawostką są ruiny zbudowanego tuż przed wojną obserwatorium astronomicznego na szczycie Popa Iwana.

Podole - Region nizinny nad Dniestrem pokryty niegdyś stepem. Obecnie w większości użytkowany rolniczo. Zasadniczo płaski teren jest przecięty licznymi, niesłychanie kręto meandrującymi rzekami, z Dniestrem na czele. Ich mniejsze dopływy wycinają w miękkim podłożu głębokie jary o stromych brzegach

Bukowina - Obszar na terenie Ukrainy i Rumunii leżący pomiędzy Karpatami i Dniestrem. Charakterystyczny krajobraz ukraińskiej Bukowiny to pokryte lasem wzniesienia dochodzące do 537 m n.p.m. Lecz najistotniejszą cechą tego regionu to zróżnicowanie etniczne. Żyją tu Ukraińcy, Rumuni, Polacy, Żydzi, Niemcy, Ormianie i Lipowani, co również odzwierciedla architektura (obok cerkwii stoi kościół katolicki, a za nim synagoga i świątynia grekokatolicka)

Brak komentarzy: