poniedziałek, 17 września 2007

Lwow

Lwów jest miastem niezwykłym: pełno tu brukowanych ulic, miłych zaułków, kolorowych kamieniczek. Dla Polaków to często miasto obarczone mitem kresowości z towarzyszącymi mu nostalgicznymi tęsknotami. Pamiętając o tym, i to szanując pragniemy, aby Lwów jawił się czytelnikowi tego przewodnika jako miasto wyrosłe z trudnej historii wielonarodowej Rzeczpospolitej, ale równocześnie jako współczesne miasto ukraińskie - główny ośrodek niezawisłej ukraińskiej myśli narodowej. Miasto na styku cywilizacji Zachodu i Orientu, świata łacińskiego i prawosławia. Miasto zbudowane przez Rusinów, Polaków, Ormian, Żydów i inne narody, których ślady będziemy tropić w tym przewodniku. Nie może ono dzielić, lecz powinno łączyć.



Lwów to jedno z najbogatszych miast znajdujących się na terenie współczesnej Ukrainy, najbogatszych odnośnie do zachowanych tam zabytków historycznych i architektonicznych. Reprezentują one najrozmaitsze epoki i style, od pozostałości staroruskich do budowli nowoczesnych, od gotyku po socrealizm.
Panorama Lwowa


Szczególnym miejscem, gdzie biegnące lata nagromadziły masę zabytkową, na dodatek ujętą w specyficzny obszar urbanistyczny, jest serce Lwowa - śródmieście. W 1975 r. władze, jeszcze sowieckie, zdecydowały o utworzeniu tu Państwowego Rezerwatu Historyczno- Architektonicznego. Obejmuje on średniowieczne śródmieście z rynkiem i przyległymi ulicami oraz teren dawnego grodu Lwa, leżącego ongiś u podnóża Wysokiego Zamku. Rezerwat to 120 ha obszaru, na którym znajduje się ponoć przeszło 1000 zabytków budownictwa. 200 spośród nich to arcydzieła architektury na skalę światową!
W 1998 r. stary Lwów został wpisany na Listę światowego dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego UNESCO.

W roku 2000 Lwów obchodził 750-lecie istnienia. Dzisiaj Lwów, to najważniejsze miasto zachodniej Ukrainy, ma już prawie milion mieszkańców, jego powierzchnia zaś jest dwukrotnie większa niż przed wojną. Dlatego miasto powinno wyjść z pewnego ubocza, na jakim tkwi chyba od 1939 r., i zająć zdecydowane i aktywne miejsce na scenie politycznej państwa, które wciąż nie do końca zdefiniowało wizję swej przyszłości.

Brak komentarzy: